Ucpaný nos, rýma, bolesti v krku či uších a vlhký kašel. Tím vším procházíme stále dokola od doby, kdy se vlády ujalo podzimní počasí. Kolotoč neustálých nachlazení, který sychravý listopad zahajuje a dubnové sluníčko ukončuje. Celý ten čas mezi tím je vyplněn posmrkanými kapesníky, sirupy na odkašlávání, nosních kapek a stovkami vatových tyčinek. I když v případě mého syna nemá na všem vinu jen podzim, ale i nástup do mateřské školky, který začíná také právě v tomto nevhodném období. Přesto, že se snažím mu imunitu posilovat všestranně (mandarinky, pomeranče, banány, doplňky stravy z lékárny, zředěný džus), není mi to nic platné. 6-12 infekčních onemocnění za rok, není u předškoláka nic zvláštního. V pozdějším školním věku se počet infekcí sníží na polovinu. Jejich organismus nabyl určitých zkušeností s nemocí, vytrénoval se, nic ho tak lehce nezaskočí. Čím častěji dítě v útlém věku prodělá neškodné infekce (běžné nachlazení), tím méně náchylné je k nemocem ve věku pozdějším. Ale třeba i k alergiím. Jeho imunitní systém je lépe vycvičen. Proto platí, že když malé dítě kýchá či kašle, je to vlastně dobře, i když to značně vyčerpává nervy nás rodičů. Imunitní systém má z těchto infekcí rozhodně užitek. A to, jak často se budou nemoci opakovat, záleží právě na schopnostech imunitního systému se učit. Nezapomínejme s dětmi chodit ven za každého (ne extrémního) počasí a to od útlého věku.
Nevím, zda tato teorie bude v praxi fungovat a není to jen další mýtus kolující mezi lidmi (jako třeba i to, že častým stříháním houstnou vlasy). Myslela jsem si také, že opakovanými nachlazeními se imunita trénuje a posiluje, ovšem náš dětský lékař mi řekl, že za touto teorií nijak pevně nestojí. Některé děti prostě jsou nemocné častěji než ostatní, ovšem i těm by měla kolem 5 roku věku svitnout malinká naděje, že četnost onemocnění nebude tak závratná. Doufám tedy, že školní docházka už u nás bude mnohem méně problematická.
Clanek se mi libi a zatim verim, ze to tak funguje, i kdyz je pravda, ze nemoci naseho syna nas vycerpavaji. Je opravdu casto nemocny, je to take tim, ze uz jsme ho museli na par dnu v tydnu dat do skolky. Snad si ted telo zvykne na nemoci a bude cim dal tim silnejs. I kdyz v obdobi chripek a po antibiotikach uzivame cela rodina Hlivu ustricnou s rakytnikovym olejem, ten zvysuje ucinek hlivy, vysledek stoji opravdu za to..nekdy si je potreba trochu pomoci. Pro deti ho delaji ve forme sirupu s ruznymi prichutemi (jmenuje se Hlivacek) a da se koupit v lekarnach nebo na internetu.