Už jsme přijali fakt, že s malými dětmi lze cvičit a dokonce, že i batolata mohou cvičit. Co se nám nabízí, pokud máme potomka v tomto věku? Oblíbené je plavání, cvičení s míči, ale i in-line brusle či jízda na kole. Pojďme se na to podívat.
Plavání
Plavání s kojenci a batolaty je u nás stále populárnější a nabízí je většina větších měst. Pro malé děti je však třeba mít speciálně vybavený bazén. Nesmí být příliš hluboký, musí být teplejší než pro běžnou veřejnost a především čerstvě vyčištěný. Maminky pak musí vybavit své ratolesti speciálními plavkoplínkami. Ty se dají běžně sehnat v obchůdcích pro děti i na internetu. Nezapomeňte také na to, že ve většině bazénu není příliš vysoká venkovní teplota a je třeba s sebou mít teplou osušku nebo župánek.
Co vás na lekci čeká? Takto malé děti se nejsou zatím schopny naučit plavecké techniky, ale seznámení s vodou jim dá výborný základ do pozdějších plaveckých lekcí. Děti v raném věku se vody zpravidla nebojí, strach z ní přichází později. Navíc se naučí přirozené dýchací reflexy při ponoření hlavičky pod vodu. Neopomenutelný je také efekt psychologický, dítě a rodič (doporučuje se zapojit i tatínky) si vytvoří ojedinělou vazbu. Dítě totiž získá pocit bezpečí v náruči rodiče, který se s ním bude vyvíjet i později.
Jízda na kole / in-line bruslích
Kočárky brázdí cyklostezky, buď za kolem v podobě speciálního vozíku, který je zpravidla zapůjčován půjčovnami, protože jeho pořizovací cena není nízká. Nebo před snaživými maminkami na in-line bruslích. Pro bezpečnost všech, nejen dítěte a mámy je vhodné pořídit upravený kočárek, který nebude náchylný k převrácení v případě kolize. Cyklostezky jsou v letním období extrémně vytížené a je třeba mít se na pozoru. Samozřejmostí by dnes již měla být i helma na hlavě mamiky nebo tatínka. Bohužel i na in-line bruslích je snadné přivodit si smrtelný úraz hlavy, a to by vaše miminko určitě neocenilo.
Cvičení s batolaty
Hodně center nabízí cvičení s batolaty. Spočívá v hrách na balónech, s malými míčky, zvířátky nebo závěsnými šátky. Často je také spojené s cvičením samotných maminek, které se tak mohou po porodu dostat opět do kondice i se svými dětmi. Cvičení je celá řada a nebývají náročné. Děti se naučí základní sociální návyky ve skupině vrstevníků a přirozeně formují svaly. Starší děti, kolem třetího až čtvrtého roku již mohou cvičit samostatně, vhodná je například jóga pro děti.
Ať už se rozhodnete se svým dítětem zapsat do kurzu nebo cvičit doma, nezapomínejte na “obyčejný” pohyb. Nechte dítě batolit. Je to důležitá fáze vývoje, kdy se formují zádové svaly. Pokud mu tuto fázi odepřete, přejde z lehu a sedu rovnou do stoje a celý život bude s tímto handicapem bojovat. Výzkumy totiž ukázaly, že děti, které byly více v klecových postýlkách a málo ve volném prostoru, trpí výrazně častěji špatným držením těla a poruchami páteře.
zdroj: monamie