Cukrovka u dětí se nazývá cukrovkou I. typu nebo tzv. juvenilní cukrovka. Cukrovka I. typu je pro děti velmi nebezpečná. Jedná se o typ onemocnění, kdy si organismus tvoří protilátky proti buňkám slinivky břišní vyrábějícím inzulín. Ten umožňuje v těle zpracování cukru. Jakmile inzulín dojde, naruší se látková výměna.
V krvi je velké množství cukru, který přechází i do moči a organismus je odvodněný. Takto nemocné dítě trpí neustálým pocitem žízně, častým močením, únavou a pocitem hladu. Dochází k celkovému narušení energie.
Na vzniku dětské cukrovky se může podílet celá řada faktorů. Je to především genetická dispozice, obezita, porucha imunity u kojenců, možná i brzké zavedení kravského mléka místo kojení.
S cukrovkou může váš potomek prožít kvalitní život. Je ovšem důležité striktně dodržovat lékařské rady.
Především by se mělo dvát na to, aby byl inzulín dítěti dodáván pravidelně, včas a přesně podle předpisu. Od začátku ho učte samostatnosti. Dítě by mělo od začátku brát tuto povinnost zodpovědně.
Dítěti se musí změnit jídelníček. Musí být vyvážený a menší dietě se dítě nevyhne. Je totiž nutné udržovat cholesterol na normální úrovni a nutné je hlídat i váhu potomka.
Nezapomínejte na pravidelné návštěvy lékaře, a to nejen praktického, ale i zubaře, očního lékaře atd.
Nejdůležitější je, aby si dítě pravidelně aplikovalo inzulín. Dávka inzulínu se vyjadřuje v mezinárodních jednotkách (zkratka UI). Jedna mezinárodní jednotka vyjadřuje na celém světě vždy stejnou účinnost inzulínu.
Inzulínový program znamená sestavu jednotlivých injekcí inzulínu během každých 24 hodin. Je připraven tak, aby co nejlépe napodobil rytmus vlastní výroby inzulínu. Většinou se doporučuje podávat injekci rychle působícího inzulínu před třemi hlavními jídly a injekce depotního inzulínu večer, případně i ráno. K podávání injekcí inzulínu slouží inzulínové stříkačky. Mají velmi tenkou jehlu a vpich je skoro bezbolestný.
Technika podání inzulínu je snadná. Inzulín se píchá podkožně do některých míst těla – do přední strany stehna, do horní zevní čtvrtiny zadečku, do zevní horní části paže či do přední stěny břišní.
Větší fyzická námaha, sport, dětské hry venku ovlivňují glykémii. Pracující svaly potřebují energii a proto odebírají glukózu z krve. Glykémie klesá. To neznamená, že člověk s diabetem nemá sportovat. Naopak! Naučí se ale počítat i se sportem při určování inzulínových dávek.
Někdy se nepodaří inzulínovou dávku správně odhadnout. Může proto dojít k výkyvu v glykémii a v celé látkové výměně. Při relativním nadbytku inzulínu může glykémie nebezpečně klesnout (hypoglykémie), při jeho nedostatku může naopak stoupnout (hyperglykémie).
Použitá literatura:
- Rodiče, děti a jejich diabetes (Čermáková, Neugebauerová)
- Abeceda diabetu (Lebl, Průhová a kol.)
- Léčba inzulínem v každodenním životě (Berger, Jörgens, Chlup)
Dve veci ma zarazili v tomto clanku a na zaklade toho usudzujem, ze autorka cerpala zo starej literatury alebo … skratka urcite nie je v obraze:
1. Je to především genetická dispozice, OBEZITA, porucha imunity u kojenců, možná i brzké zavedení kravského mléka místo kojení
– obezita u deti? u diabetu 1. typu??? to snad nemyslite vazne. Diabetes 1. typu je AUTOIMUNITNÁ choroba!
2. Je pre mňa šokom čítať, že inzulín sa v súčasnosti podáva striekačkami! 😮
– Už pár desaťročí nie!!! Dnes sa používajú oveľa účinnejšie a sterilnejšie spôsoby podania inzulínu – inzulínovým perom alebo pomocou inzulínovej pumpy. Stiekačky sa používali tak 20 rokov dozadu.
Ja nie som lekár, len matka diabetika, ale tak úboho napísaný článok… Dakujem pekne. Niektore veci su povrchne, ine celkom zle. A podstatne informacie tykajuce sa detskych diabetikov su uplne vynechane.
Dobrý večer. Děkujeme za vaši reakci a připomínky. Diabetes u dětí může být nejen 1.typu, ale i 2.typu, který s obezitou souvisí. Autorka mohla uvést způsoby podání inzulínu perem i inzulínovou pumpou. To máte pravdu. Klasické inzulínky se ale ještě stále používají. Článek je krátký. Pokud byste chtěla pojmout veškeré informace o diabetu, musel by být opravdu dlouhý. Napište nám svoje zážitky, popište jaké prožíváte potíže, radosti se svým dítětem diabetikem. Rádi je publikujeme. Příběhy ze života jsou tím nejlepším, z čeho můžeme čerpat informace. Přeji hezký večer.