Máte rádi knihy? Pak vás určitě napadlo, že byste začali číst svému dítku pohádky. Možná si ale nejste jisti, kdy a čím začít. Není příliš brzy? A jakou knížku vybrat?
Proč číst dětem
Čtení je pro děti velmi důležité, protože rozvíjí jejich fantazii, slovní zásobu, nutí je k soustředění, často také ke spolupráci (například v případě popisování obrázku, řešení nějakého úkolu z knihy apod..), rozvíjí paměť a další.
Pokud rodič vyvolá zájem dítěte o knihy a čtení, je pravděpodobné, že mu vydrží i v budoucnosti.
Odkdy „číst“ dětem
Každé dítě je jiné, a tak nelze stanovit přesný věk, odkdy lze dětem „číst“ knihy. Na druhou stranu záleží i na rodičích, kdy dítě s knihou seznámí a začnou mu ukazovat obrázky a povídat pohádku. Můžete to zkusit třeba již okolo prvního roku a sami uvidíte, zda ho to bude bavit. Jestliže batole „čtení“ nezaujme, nic se neděje. Zkuste to za nějaký čas znovu.
Důležité je také vybrat vhodnou knížku. Pro úplně malé děti jsou zejména vhodné obrázkové knížky. Výborná jsou leporela, ve kterých lidé/zvířátka něco dělají, takže rodič může vymýšlet příběh a zároveň popisovat dítěti běžné činnosti a předměty, které dítě zná.
Postupem doby můžete vybírat knížky z postavičkami, které má dítě rádo a pamatuje si je například z Večerníčku, z časopisu, ze školky či odjinud. Velmi oblíbený bývá Krteček, Bob a Bobek, maxipes Fík a další. Také zkuste knihy s básničkami či říkadly. Asi budete časem překvapeni, co si vaše dítě zapamatovalo.
Knížky lze vybírat i podle zájmů dítěte. Jestliže víte, že váš chlapeček miluje vlaky, určitě se mu bude líbit knížka na toto téma.
A samozřejmě nelze zapomenout na pohádky. Ty jsou u dětí velmi oblíbené, protože se mohou vžít do hlavních postav a zažít mnohá dobrodružství. Vybírejte knihy s pěknými ilustracemi, které děti nadchnou.
Čtení pohádek jako „rituál“
Čtení pohádky (u malých dětí třeba jen prohlížení knížky) se může stát příjemným rituálem ukládání do postýlky. Je to čas, který si rodiče pravidelně vyhradí pro svého potomka, který patří jen a jen jemu. Tento fakt je pro dítě (a nejen pro něj) nesmírně důležitý. Rodič s dcerou či synem jsou si v tu chvíli velmi blízko, společně se věnují příběhu a obrázkům v knížce. Dítě se může ptát na cokoliv a zároveň se třeba i svěřovat.
Postupem času se vám dokonce může stát, že bude chtít brzy večer do postýlky, a to jen proto, aby si mohlo prohlížet knížky a poslouchat pohádku.
Dítě a kniha
Dítě by mělo již od samého začátku vědět, jak se s knihou zachází. Je třeba mu vysvětlit, že se kniha netrhá a proč, nehází se s ní, nemaluje se do ní, stránky se obracejí opatrně, nad knihou se nejí ani nepije a určitě vás napadnou i další pravidla. Zřejmě stejně nezabráníte tomu, že dítě někdy knihu více či méně poničí. Někdy je to neúmyslné natržení stránky, jindy to může být schválně. V druhém případě se asi vyplatí dítě důrazně pokárat, eventuelně učinit další opatření (samozřejmě s přihlédnutím k jeho věku).
Návštěva knihovny
Navštěvujete-li sami knihovnu, určitě je přínosem brát svého potomka s sebou. Je pravda, že někdy se může stát výběr knížky s mrňouskem poměrně náročnou záležitostí, na druhou stranu si dítě osvojí určitá pravidla a postup, který je s vybíráním a půjčováním knížek spojen.
I malé dítě můžete vzít do oddělení dětské knihy a vybrat s ním knížky. Postupem doby už bude vědět, kde najde své oblíbené knížky a vy mu budete dělat jen doprovod.
Jestliže váš potomek v knihovně zlobí, nevzdávejte se a zkuste to zase někdy příště.
Dobrým tipem jsou i výtvarné dílny, které řada knihoven pořádá. Dítě si toto místo spojí i s dalšími zajímavými činnostmi.
Zdroj: jarodic.cz