diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Co všechno potřebuje batolátko ke správnému stolování

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Když už začíná vaše dítě papat pevnou stravu, potřebuje ke stolování vlastní jídelní servis. Základem je dětská jídelní židlička, kterou bychom měli dítěti pořídit, když už dokáže samo sedět, asi mezi 10 až 12 měsícem věku. Jídelní židlička by měla být vysoká tak, aby jsme na dítě dobře viděli tzv. z očí do očí. Batole se nebude cítit odstrčené a pokud dodržujeme pravidelné rodinné stolování, kdy celá rodina snídá, obědvá a večeří společně, když jsou momentálně všichni doma, společné jídlo u dětí pozitivně ovlivní jejich budoucí stravovací návyky. Například mu může společně stolování překonat chuť k jídlu. Když vidí, že papá maminka i tatínek a chutná jim, samozřejmě, že je chce dítě napodobovat a rádo pak taky papá.

Do jaké jídelní sedačky můžeme dítě posadit?

Je jich celá řada, rozdělené podle měsíců dítěte a jejich váhy, vyrobené ze dřeva nebo plastu. Jídelní židličky jsou například:

-stabilní i přenosné krmící s pohodlně výškově nastavitelnou sedačkou a  s odnímatelným jídelním podnosem

-samonafukovací, které jsou ideální na cesty. Snadno se díky speciálnímu ventilu židlička sama nafoukne a vyfoukne.

-sedačka rostoucí, například 3 v 1- třípolohová sedačka, které jsou většinou určené po dětí od narození do tří let.

Když už dítě v jídelní židličce sedí, dalším prvkem pro dětské stolování je bryndáček. Některé děti bryndáček nechtějí. Pokud umí ale batole dobře papat a nebryndá, tak ho ani nepotřebuje. V nejhorším případě putuje oblečeníčko, které má na sobě do pračky, a to zas není taková tragédie, co říkáte?

Krom jednorázových papírových bryndáků  jsou bryndáky látkové  nebo plastové s kapsou, něco jako korýtkem “pro malá prasátka”, které zachycuje spadané nebo spíše vyplivnuté jídlo. Výhodou je, že když vašemu děťátku nechutná jídlo a vyplivne to, tak mu to spadne do kapsy od bryndáku, pokud se teda zrovna strefí. Jinak stejně budete muset uklízet pokecanou podlahu.

Další důležitou věcí je samozřejmě jídelní sortiment jako talířek, mistička, příbor a hrníček.

Dá se říci, že můžeme dávat dítěti jídlo do jakéhokoliv talíře, ale ideální je když má vlastní talířek nebo mističku s hrníčkem nejlépe z plastu nebo z nerozbitného neškodlivého materiálu. Dítě si pak vytvoří vztah ke svému nádobí a tím pádem i k jídlu a naučí se samo jíst ze své vlastní misky a pít ze svého stálého hrníčku.

Ideálním řešením na cesty je například termoska na jídlo s hrnečkem a lžičkou, které udrží jídlo a nápoje dlouho teplé  nebo miska s těsnícím víčkem a lžičkou.

Hrníčky jsou na trhu například s pítkem, které je možno vyklopit do úhlu 30 stupňů, dítě se tak učí pít ve svislé poloze či netekoucí  s pítkem nebo netekoucí s brčkem. Speciální ventil zabraňuje vylití obsahu. Brčko zamezí styku tekutiny s vyvíjejícími předními zoubky.

Tak  teď už dobrou chuť a ať vašemu batolátku chutná, vše co mu naservírujete!

Zdroj: Babyguide brožurka – Nákupní průvodce dětským světem

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.