Každé dítě je individualita
Hned na začátku bych vám ráda připomněla, že každé dítě je jiné a tomu odpovídá i jeho vývoj. Proto berte níže uvedené údaje jen jako orientační.
Rodiče (obzvláště) prvorozených potomků často sledují různé tabulky a přehledy a zjišťují, zda jejich dítě již umí to, co je uvedeno. Vliv má samozřejmě i okolí, kdy se babičky, kamarádi a nejen oni ptají, zda již dítě chodí bez plenek, mluví, říká básničky a podobně. Nenechte se tím nijak stresovat, nenuťte své děťátko do něčeho, na co není připraveno. A pokud máte jakékoliv pochybnosti či si nejste jistí, určitě se obraťte na svého pediatra. Ten vaše dítě zná, sleduje jeho vývoj i pokroky, navíc má také množství zkušeností, takže dovede posoudit, zda je vše v pořádku.
Vývoj dítěte
Vývoj dítěte neprobíhá stejnoměrně ve všech vývojových oblastech. Je ovlivněn dědičností, ale samozřejmě i prostředím.
Období od jednoho roku se nazývá batolecí a trvá až do třech let. Zaznamenáte obrovské množství změn – z malého miminka se stává téměř samostatný tvoreček, který začíná komunikovat, snaží se poznat svět, přijít na kloub mnoha věcem, chce vše vyzkoušet a poznat, jak to „funguje“. A používá k tomu všechny možné i nemožné prostředky.
Hrubá motorika
Dítě je schopno stát bez opory a chodit, respektive utíkat. Umí vstát ze sedu, hrát si na „bobečku“, ale také třeba vylézt na židli (a některé děti nejen na ni).
Na konci tohoto období, tedy ve dvou letech, skáče sounož, chodí do schodů (většinou s přidržováním, ale jde vzpřímeně, s obličejem dopředu). Také hází či kopne do velkého míče. Batolata milují různá stabilní odstrkávadla či jiné „dopravní prostředky“. Výborné jsou i hračky, které se dají tahat.
Tip: Z hlediska bezpečnosti se jedná o velmi náročné období. Je nutné dítě neustále hlídat a dopředu předvídat, co by se mohlo stát. Určitě zabezpečte domácnost (kryty do zásuvek, ochrana rohů, zábrana na schody a podobně). Pozor také na dětském hřišti – dítě není schopné odhadnout své síly (snaží se všude vylézt, popřípadě odtud seskočit dolů). Není nutné zdůrazňovat, že i u silnice a na dalších místech je třeba být ve střehu – dítě by se mohlo rozhodnout přejít samo.
Jemná motorika
Výrazně se zlepší se koordinace a ovládání rukou a prstů.
Je schopno vytvarovat z modelíny kuličku či hady, kreslí čáry a „maluje“ na papír. Staví z kostek (v 18 měsících postaví věž z několika kostek), navlékne kroužky a některé děti dokonce i větší korálky na provázek. Umí vkládat různé tvary do správných otvorů.
Tip: Můžete svému potomkovi pořídit barevné plastové kostky, kbelíček s víkem na vkládání různých tvarů, tyč na navlékání kroužků. Zajímavá může být i panenka či plyšák, o kterého se může starat. Důležité jsou i pastelky či fixy (nejlépe takové, které se dají odstranit z většiny povrchů), papír,…
Praktické dovednosti
Dítě umí samo jíst lžičkou, pít z hrnečku.
Naučí se používat nočník. Také si samo umyje a utře ruce. Můžete zkusit i čištění zubů.
Zvládne si svléknout. Některé děti si dokonce obléknou i některé jednoduché části oblečení.
Je rádo mezi dětmi, ale zatím si hraje samo.
Umí ukázat oči, uši, vlasy a další. Také už na dálku pozná známé osoby
Tip: Kupujte oblečení, které se snadno obléká a svléká. Do koupelny i na toaletu můžete pořídit stupátko, aby se dítě mohlo umýt, později i dojít na toaletu. Vzhledem k tomu, že se u jídla ještě většinou zašpiní, dávejte mu bryndáček či plenu okolo krku, eventuelně takové oblečení, u kterého vám nebudou vadit případné skvrny.
Mluvení a myšlení
V této oblasti dochází během druhého roku života k obrovským změnám. Dítě už rozumí velkému množství slov. Naučí se vyjadřovat pomocí věty o dvou slovech. Napodobuje zvuky. V cca 18 měsících používá 20 – 30 slov, ve dvou letech 200 – 300 slov. Chápe význam slova „já“ a používá ho.
Batole chápe stejné a rozdílné vlastnosti věcí a umí je řadit do určitých skupin.
Je třeba také počítat s tím, že okolo roku a půl si začne uvědomovat, že je osobnost. Bude chtít vše dělat samo, rozhodovat o sobě a věcech kolem, prosazovat svá přání.
Tip: Mluvit, mluvit, mluvit a zároveň poslouchat, co vám dcera či syn říká. Neopravujte mu výslovnost a gramatiku. Snažte se mu porozumět.
Jak si s dítětem hrát
Je velmi důležité na dítě často mluvit, vyprávět mu o věcech kolem, o tom, co právě děláte. Je důležité hovořit zřetelně a jasně. Naprosto nevhodné je šišlání a podobně.
Dítě se velmi rádo do všeho zapojuje a napodobuje dospělé. Dovolte mu pomáhat a chvalte ho.
Také miluje prohlížení obrázkových knížek. Ty jsou zároveň výborné nejen pro rozvoj řeči, ale i paměti a představivosti.
Fajn je, když se zapojíte do her. Jestliže víte, že dítě nějakou činnost nezvládne, zkuste mu nabídnout pomoc. Nechte své dítě při hře rozhodovat (samozřejmě v rozumné míře).
Zajímavá mohou být i cvičení pro děti, popřípadě plavání či další organizované aktivity.