Batoletí období je pro nás rodiče velice náročné. Dítě musíme uhlídat před nespočtem nebezpečí, které na něj nevinně číhá právě doma, kde se cítíme bezpečně. Právě ale doma jsou nástrahy různého druhu, které nám vůbec ohrožující život našeho batolete nepřipadají. Ale dítě je v období kdy poznává všechno ústy. Velmi nebezpečné komplikace může způsobit cizí předmět zastrčený do ucha, nosu nebo vdechnutý ústy. Ikdyž odstraníme z dosahu batolete všechny malinké součástky hraček, které by mohlo jednoduše oddělit, nebo malinké částice stavebnice, přeci jen nezvládneme předvídat všechno. Představte si takové plyšové hračky, připadají vám život ohrožující? Určitě ne, ale jejich korálková očička, mohou přinést smrt. Dítě jej ukousne a spolkne, jelikož se nebude moci nadechnout, nebude moci ani křičet a vy otočená zády a telefonující si nevšimnete včas.
Důsledně dodržujte věk doporučovaný na hračkách a stavebnicích. Možná je vaše batole inteligentní a vyspělé, přesto ho může napadnout i takový nečekaný pokus. I venku dávejte pozor zejména na písek, drobné kaménky, malé bobule, ostré větvičky. Sama když jsem byla malá mi v nose skončila červená kulička a můj bývalý přítel se nabodl na balkoně na drátek v květináči. Drátek těsně minul oko, a říká že když se chtěl vysmrkat, tak se mu oční bulva nechutně vyjížděla z očního důlku. Pokud si dítě strčí něco do nosu či ucha hodně hluboko, odvezte ho na nejbližší ORL oddělení. Je možné, že cizí předmět v útrobách neodhalíte hned a dítě vám to neřekne ze strachu. Pak může předmět způsobit bolest, otok nebo zánět. Při návštěvě lékaře budete pak překvapená až zjístí příčinu trápení. Jestli máte doma malou parádnici, která se ráda zdobí a babičky jí zásobují korálkami na krk, naušničkami či náramky, vždy ji mějte celou dobu na očích a pokud to lze (vím jak jsou děti umanuté či vzdorovité), raději takové parádění o pár let ještě odložte. Holčičce vysvětlete, že jí nic neuteče a upozorněte, co by se mohlo stát.
Velký pozor dávejte i při jídle. Dítěti může zaskočit. Špatně polkne a vdechne kousek jídla. Bude se chtít nadechnout ale nepůjde mu to. Bude rychle modrat. Rychle si ho ohněte přes kolena, obličejem k zemi a párkrát bouchněte mezi lopatky. Sílu bouchnutí ovšem přiměřte věku dítěte, abyste nezpůsobili další poranění. Pokud bude třeba použijte umělé dýchání – dýchejte zároveň do úst i nosu a volejte záchranku tam vás dispečer bude navigovat dalšími instrukcemi. Všem přeji, aby tyto zkušenosti a zážitky se svými dětmi na vlastní kůži neprožili.