Zajimavá je rovněž pasáž věnující se těhotným ženám. Důrazně se doporučuje “péče o prs”. Tato pasáž pro mě byla zdrojem nebývalého veselí, nutno ovšem říci, že tyto možná trochu legrační praktiky předcházejí problémům s vpadlými nebo plochými bradavkami a vystříhají nás používání kojících kloboučků. Přesný popis zní takto: “Po omytí prsů povytáhneme bradavku několikrát do délky a otáčíme jí střídavě doleva a doprava. Povytahování má dále ten význam, že si bradavka zvykne na dotyk a pozbude přecitlivělosti.”
Další odstavec se věnuje vyvracení tehdejších těhotenských pověr. Například, že leknutí těhotné ženy nebo jen její pohled na ošklivou věc, poznamenají dítě navěky. Placenta je v knize nazývána krásným termínem mateřský koláč :).
Další zajímavý postřeh z roku 1960 se týká kouření. Samozřejmě ani tehdy nebylo kouření těhoteným či kojícím doporučováno, ale postoj k němu byl mnohem benevolentnější než je tomu dnes. Musíme také dodat, že tehdy bylo kouření ve společnosti častějším jevem, než je tomu dnes.
A poslední zábavná poznámka – pro období pobytu v porodnici (tehdy “ústavu”) kniha říká : “Najděte si chvilku na čtení! Porodnické oddělení vám nabídne výběr krásné literatury. Vyhněte se brakové literatuře, která je vypočtena na nízou duševní úroveň.” Vzhledem k podstatně namáhavější péči o novorozeně v té době se obávám, že na čtení vysoké literatury mnoho maminek čas nenašlo.
Tak to jen na konec exkurze do sklonku let padesátých.