Co to znamená? Relaxovat při jemných dotecích masáže, hluboce se uvolnit při józe nebo v měkoučkém županu vychutnat čerstvý koktejl z exotického ovoce- takové a další scény se vám jistě vybaví, když se řekne slovo „wellness“. Tento termín, který se už nějakou dobu používá, vznikl v 60. letech a skládá se z anglických výrazů „wellbeing“ (zdraví a pohoda) a „fitness“ (fyzická kondice). Původní myšlenkou bylo pomocí jemného a blahodárného pohybu znovu nastolit harmonii těla a duše.
Ano, tyto slova jsou pro vás rodiče neznámou rovnicí. Jak to vše naplánovat, najít si s partnerem čas na sebe, když je plný dům dětí? Toť otázka. Manžela máte celý den v práci a když přijde, je rád, že se nají, vykoupe a znaveně oddychuje u televize. Určitě to znáte. Sama běháte celý den kolem dětí, než uvaříte, domácnost dostanete do trochu vzhledného stavu, pak vyrážíte s dětmi na procházku, přijdete, děti nakrmíte, večerní koupání, uložení dítě ke spánku, opět domácnost. Prostě stále stejný kolotoč. Je proto velice důležité si alespoň jednou za týden najít čas být s partnerem spolu, namasírovat manželovi záda, u toho si popovídat, být si blízko. Udržujte si partnerský vztah, který díky dětem trpí. Soustřeďte se na sebe vzájemně.
Dnes existuje nespočet metod, které tyto pocity navodí. Je třeba si na tyto techniky najít během dne čas, abyste konečně dokázali odbourat stres a napětí, abyste s věnovali pouze sami sobě a hýčkali se, abyste načerpali novou energii a vytvořili si celkovou pohodu.
Je důležité tuto rovnováhu v sobě najít. Prospívá to nejen zdraví, ale zvyšujete tak kvalitu svého života a radost ze života. Lidé, kteří jsou celodenně vystaveni v práci stresu a napětí, relaxaci potřebují pro znovunalezení vnitřní rovnováhy. Tak mohou lidé snadněji překonat namáhavé fáze, aniž by v nejhorším případě riskovali své zdraví.
Dnes je celá řada metod, které se řadí do wellness. Je to např. Reiki, Bachova květová terapie, bylinková sauna aj. Každý typ vkusu a každá konstituce zde najdou to, co jim vyhovuje. Zda wellness produkty skutečně dodrží to, co slibují, není jisté. Většina metod se používá pouze při pobytu v lázních (výraz „spa“ pochází z latiny: sanum per aqua, „zdraví pomocí vody“, používá se jako označení pro oblast wellness, fitness a lázně např. ve větších hotelech), na beauty farmách nebo během wellness dovolené. Člověk musí většinou sáhnout hluboko do kapsy, pokud si chce dopřát regeneraci v tomto prostředí. Proto spousta lidí rozumí pod pojmem wellness, nákladný, vyjímečný luxus.
Domácí wellness
Přitom wellness nemusí být nákladný přepych. Protože i doma lze kdykoli vytvořit skvělou atmosféru a pomocí relativně jednoduchých a finančně nenáročných prostředků realizovat komplexní wellness program doma. Nemusíte kupovat drahou kosmetiku, můžete si tyto pomůcky vytvořit sami doma, a dokonce je můžete lépe sladit se svými potřebami. Výhoda domácích výrobků spočívá v nižších nákladech, sami si rozhodnete o obsažených látkách, vůních, konsistenci. Kromě toho sotva existuje lepší požitek, než když můžete z čerstvých, krásně voňavých přísad vytvářet prostředky pro krásu. Proměňte tedy svou koupelnu v relaxační lázně a obývací pokoj v oázu klidu a pohody. Připravte si voňavou koupel, udělejte si peeling celého těla, připravte si osvěžující koktejl, zacvičte si. Hoďte všední den za hlavu, dopřejte si program sami pro sebe. To za to určitě stojí, ne?
Zdroj:
Wellness, Domácí rozmazlování, Pamela Trondle, Grada, 2008.