Rodiče svých dětí se zajímají již od narození, co dítě dostává k jídlu. Základem je kojení dítěte, pokud ale maminka nemůže své dítě kojit, tak je na trhu řada kojeneckých mlék, které poskytnout miminku důležité vitamíny a minerální látky, které potřebují svůj růst a vývoj. Postupem času už nestačí jen kojení nebo počáteční mléka a dítě přechází na první nemléčné příkrmy. Jakmile se ale začne strava podobat jídelníčku dospělých, podle mnohých rodičů již veškeré problémy mizí a rodiče stravu řešit přestávají. Období života do cca 5 let je ale pro správné utváření (nejen) stravovacích návyků naprosto zásadní – platí totiž, že co se dítě naučí právě v této době, bude považovat za „normální“ a stejně tak se bude chovat i v dospělosti, případně jako rodič bude předávat zkušenosti a stravovací návyky svým dětem. Pokud tedy rodiče chtějí, aby se jejich potomek stravoval podle zásad zdravé výživy, měly by dítě těmto zásadám naučit co nejdříve, a to právě v období mezi 3 a 5 rokem života, tedy právě v předškolním věku. Aby si zásady zdravého jídelníčku opravdu osvojily, k tomu mu by jim měli pomoci rodiče zejména tím, že sami půjdou svým jídelníčkem a i dalšími zdravými návyky, dětem příkladem.
Nevhodný výběr potravin v kombinaci s nedostatečnou pohybovou aktivitou, kterou opět nedodržují ani rodiče, odpovídá za současný nepříliš potěšující zdravotní stav současných dětí a může mít zásadní vliv na jejich pozdější zdravotní stav.
Podle nedávno zveřejněného průzkumu Odborné společnosti praktických dětských lékařů pro děti a dorost, který probíhal v roce 2008 mezi více než 4000 dětmi v průběhu preventivních lékařských prohlídek, trpí nadměrnou tělesnou hmotností dokonce 16 % všech dětí, které navštívily v tomto období svého lékaře! Což jsou čísla alarmující. Obezita neznamená jen to, že je dítě tlusté, dělá se mu nehezká vyrážka v oblasti podpaží, třísel, děti se mu smějí a je vyřazeno z kolektivu, ale především je důležité se zamyslet nad zdravotním hlediskem do budoucna, kdy vlivem obezity u dítěte dochází ke zvýšení hladiny krevního cukru, cholesterolu. V dospělosti se pak potýkají s rizikem vzniku cukrovky, onemocnění srdce, cév, mají zvýšené riziko nádorových onemocnění, což je situace velice vážná. V předškolním věku mají rodiče přehled, co dítě jí a pije, ale postupem času, když dítě začne chodit do školy už rodiče ztrácí přehled, co dítě konzumuje. Mluvte tedy s dětmi o těchto problémech, zajímejte se, podněcujte jej k tomu, aby cvičilo, chodilo s kamarády na hřiště, zdravě jedlo. Buďte jim především vy rodiče příkladem.
Více informací najdete na www.vyzivadeti.cz, kde funguje i bezplatná poradna pro rodiče i učitele, případně i pro děti samé.