diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Bezpečnost na horách

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

V zimě dopřejeme dětem co nejvíce pohybu na čerstvém vzduchu. Máme-li možnost, jezdíme s nimi na hory a nabízíme jim do sytosti zimních radovánek. Batolata již vozíme na saních nebo bobech, než vyrostou a nasadíme jim lyže. Říkáme si, že uprostřed bílých plání připomínajících peřiny, jakoby nebezpečí nečíhalo. Jsme přece dítěti neustále nablízku. Úraz dítěte rodiče ale pokaždé zaskočí. A to z proto, že se stane  během vteřiny, kterou nedokážeme vzít zpět. Následkem je bolest, starosti a náklady na léčení.

Při zimních radovánkách si dítě snadno způsobí úraz, který pekelně bolí. Úraz doprovázejí někdy dokonce i krevní výrony, podlitiny a navíc nepříjemná zkušenost vyvolá v malém človíčkovi odpor k zimním sportům. Úraz upozorňuje, že dospělý neudělal vše, co mohl, pro bezpečnost prostředí, v němž se batole pohybuje. Dokládá, že dítě nevědělo, jak se chovat bezpečně  nebo se záměrně chovalo nebezpečně svému zdraví. Úrazy jsou nejčastějším důvodem hospitalizace již v tomto útlém dětském věku.

“Byla to náhoda”, říká maminka s otcem,  jejichž  tříleté děcko si kvůli nepozornému lyžaři zlomilo na sjezdovce nohu. Byla to opravdu jen náhoda, že se dítě nezabilo? Stál na lyžičkách na červené sjezdovce bez přilby. Prý si na okraji sjezdovky zvykal na prostředí a neměl v úmyslu sjet dolů. S příjezdem pubertálního dravého sportovce nikdo nepočítal. Náhoda! Úraz není náhoda. Vliv rodiny na výskyt úrazů dětí bývá často podceňován.

Nezapomínejte na zásady bezpečnosti v horách

I když jedete na hory s Vaším dítětem,které je ještě ve věku batolete, nikdy nepodceňujte zásady bezpečnosti v horách a nikdy neříkejte, že se nic nemůže stát. Myslete na to, že vše je okamžik vteřiny, který nelze nikdy vzít zpět a kterého budeme stále litovat.

  1. Vždy pečlivě naplánujte trasu túry. Plánujte ji podle fyzické a psychické kondice nejslabšího ze skupiny.
  2. S předstihem si zjistěte co nejvíce informací o předpovědi počasí a o sněhové a lavinové situaci.
  3. Před odchodem předejte informace o trase a předpokládané době návratu. Tempo na túře zvolte podle nejslabšího ze skupiny.
  4. Musíte umět správně používat mapu a znát druhy značení turistických cest specifická pro jednotlivá pohoří.
  5. Seznamte se s typy výstražných tabulí a jejich významem.
  6. Nepohybujte se mimo značené cesty a sjezdovky.
  7. Mějte sebou kvalitně vybavenou lékárničku opatřenou termoizolační fólií, která ochrání zraněného před prochladnutím. Každý, kdo navštíví hory, by měl v případě potřeby umět poskytnout první pomoc sobě i ostatním.
  8. Nezapomeňte si poznamenat kontakty na místní Horskou službu nebo můžete použít tísňovou linku Zdravotnické záchranné služby 155. Důležité je mít u sebe vždy nabitý a zapnutý mobilní telefon.
  9. Informujte se o zásadách chování pro případ zbloudění nebo  pádu laviny.
  10. Nikdy nepodceňujte hory a nevystavujte nezodpovědným chováním do nebezpečí sebe ani ostatní.
  11. Při lyžování nebo snowboardingu používejte ochranné pomůcky (přilby a chrániče) a dbejte na to, abyste svým chováním neohrožovali druhé.

Zdroj: Časopis – Miminko (2/2010), www.vitalia.cz


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.