Situace s předškolními zařízeními je v současné době tristní. Kapacita jeslí je významně nedostatečná, dostatek není ani mateřských školek. Co dělat, když byla vaše přihláška odmítnuta a babičky hlídat nechtějí či nemohou?
Je tu samozřejmě možnost soukromých jesliček a školek, ale jejich cena je nad možnosti většiny žen. Hlídání chůvou také něco stojí a pokud neseženete cenově dostupnou, co vám potom zbývá? Vynechme možnost zůstat doma.
Ze svého okolí znám několik případů, kdy zafungovalo jakési vzájemné hlídání. Jedná se většinou o maminky, které nepotřebují hlídání pět dní v týdnu, ale třeba jen jeden, dva nebo tři. Většinou tyto ženy pracují na částečný úvazek. Jedna hlídá době děti u sebe doma třeba v pondělí a čtvrtek, druhá ve svém domově v úterý a v pátek. Ve středu má každá na starosti své děťátko.
Výhoda této cesty je jasná – úspora peněz. Jaké jsou zápory? Především v tom, abyste si s druhou maminkou takzvaně padla do oka. Její výchova vám musí být blízká a musíte jí důvěřovat, že bude pečovat o vaše dítě podle vašich představ. Ne vždy to vyjde tak ideálně, abyste se takto střídala s kamarádkou, kterou dobře znáte a máte ráda. Znám ženy, které se takto seznámily na inzerát. Vhodnou partnerku na výměnné hlídání si vybraly až na několikátý pokus, ale nakonec to klaplo. Dalším mínusem je, že musíte být schopná se postarat o (v lepším případě) jedno dítě navíc. Zvládnete to?
Nebojte se to zkusit. Zajděte se poptat do místního mateřského centra, vylepte letáček. Pokud se na to necítíte, můžete uvažovat o společné chůvě. Za jen o málo vyšší hodinovou sazbu profesionální chůva či paní na hlídání může pečovat o dvě nebo tři děti. Finanční úspora bude značná.
Tento problém jsme loni z části pomohly vyřešit s kamarádkou v Hořovicích. Obě jsme učitelky na MD a vedly jsme 3x týdně minikroužek Paleček. Děti k nám chodily jako do MŠ. Práce nás moc bavila, braly jsme si tam i své ratolesti, takže byli také mezi dětmi.