Velice zajímavý článek. V Praze vzniká prostor, ve kterém bude hrát hlavní roli umělecká tvorba pro děti a dětská imaginace. Nově vznikající Galerie umění pro děti bude otevřena 15. března v prostorách historického domu Franze Kafky v centru Prahy, a to výstavou na téma Umění v recyklaci.
“Galerie umění pro děti není jen novou galerií, která značně navýší počet expozic výtvarného umění v Praze. Svým obsahem a záměrem totiž představuje koncept, který v Praze doposud chyběl. I když jsou děti v názvu galerie na posledním místě, v jejím zaměření stojí na místě prvním,” říká organizátorka projektu Kateřina Samková.
Galerie se bude věnovat těm nejmladším, tedy dětem v předškolním a mladším školním věku, a také jejich rodičům a pedagogům. První výstava Umění v recyklaci je interaktivní instalací současných umělců a nabídne dětem maximum zážitků. Děti budou totiž pracovat bezprostředně vedle vystavených exponátů.
“V Česku bohužel stále platí, že děti v galeriích nejsou skoro vidět. Chceme tuto bariéru překonat, ale přirozenou formou. Galerie umění pro děti propojí skutečná umělecká díla s dětmi. Edukativní forma projektu je navíc rozvinuta o další dimenzi, a to interaktivnost,” nastínila hlavní myšlenku projektu kurátorka výstavy Monika Burian Jourdan.
Probuzení zájmu o umění tvůrčí způsobem adekvátní věku dětí nabízí mnoho citových zážitků. Ukáže jim, že umělecké dílo může být zajímavé a vzrušující, že cesta k jeho dotváření, a tedy i poznání, je dobrodružstvím s osobním tvůrčím přispěním každého “spolutvůrce”.
V galerii tedy nebude platit žádný zákaz dotýkání se exponátů, právě naopak, děti budou vyzvány, aby je vnímaly všemi smysly a dotvářely je podle svých představ. “Chceme děti naučit pracovat s materiálem, který je obklopuje, a který je nenapadlo použít. Naším cílem je ukázat jim nové techniky, které rozvíjejí dětskou fantazii,” říká vedoucí školního programu při Galerii umění pro děti Jana Skarlantová.
Úvodní výstava Umění v recyklaci si tak klade za cíl pomoci dětem zábavnou formou tvořit z materiálů, které jsou běžně součástí jejich životů a které vnímají jako nepoužitelný odpad. “Rádi bychom jim ukázali, že i tento materiál se dá dále použít a tvořit z něho zajímavé předměty, kterými mohou děti potěšit své okolí,” dodává Kateřina Samková.
Pro výstavu byli osloveni umělci, kterým je blízké téma ekologie: Linda Čihářová, Petra Gupta Valentová, Markéta Hlinovská, Veronika Richterová, Txazi Zabala, Shendra Stucki a Shalom Neuman. Galerie nabídne i řadu tvůrčích dílen, ve kterých současní ilustrátoři (Petra Cífková, Michal Chodanič, Andrea Tachezyová) poodhalí dětem tajemství různých výtvarných technik.
Zdroj: http://kultura.idnes.cz